تبلیغات
وبكده آریانا - آشنایی با كشورها (چین)
وبكده آریانا
چه دعایی كنمت بهتر از این كه خدا پنجره باز اتاقت باشد
جمهوری خلق چین
جمهوری خلق چین در شرق قاره آسیا و غرب اقیانوس آرام قرار دارد و با حدود 9 میلیون و 600 هزار کیلومتر مربع مساحت، در آسیا بزرگترین کشور و در جهان سومین کشور بزرگ پس از روسیه و کانادا به حساب می‌آید
این کشور از مرکز رود خه لونگ جیانگ در شمال دهکده مو هه واقع در شمال آغاز و به جزایر ذنگ مو آن شا و نان شا در جنوب امتداد می‌یابد.
از شمال تا جنوب چین 49 درجه عرض جفرافیائی و 5500 کیلومتر فاصله دارد. انتهای شرقی سرزمین چین مرکز اتصال رودهای خه لونگ جیانگ و وو سو لی و انتهای غربی چین در فلات پامیر است.
چین دارای ۲۲ استان و ۵ ناحیه خودمختار و چهار شهرداری عمده (پکن، شانگهای، تیان جینگ و چونچینگ) و دو ناحیه ویژه اداری است.
طول مرزهای خشکی چین به حدود 22 هزار و 800 کیلومتر می‌رسد. چین از شرق با کره شمالی، از شمال با مغولستان، از شمال شرق با روسیه، از شمال غرب با قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، از غرب و جنوب غرب با افغانستان، پاکستان، هند، نپال، بوتان و چند کشور دیگر همجوار است و از شرق و جنوب شرق با کره‌جنوبی، ژاپن، فیلیپین، برونی، مالزی و اندونزی مرز دریائی دارد.


پرچم ملی جمهوری خلق چین:

پرچم ملی جمهوری خلق چین سرخ رنگ با 5 ستاره و نسبت طول و عرض آن 3 بر 2 است .رنگ پرچم ملی چین سرخ و نشانگر انقلاب است. 5 ستاره 5 گوشه روی این پرچم زرد رنگ است که یک گوشه 4 ستاره کوچک‌تر به طرف مرکز ستاره بزرگتر اشاره کرده و نشانگر همبستگی انتقلابیون تحت رهبری حزب کمونیست چین است.


نشان ملی جمهوری خلق چین:

نشان ملی جمهوری خلق چین از عکس‌های پرچم ملی، دروازه تیان آن من، چرخ دنده و خوشه گندم و برنج تشکیل شده و نشانگر انقلاب دموکراتیک خلق چین پس از جنبش چهارم مه و تاسیس چین نو تحت رهبری حزب کمونیست می‌باشد و اتحادیه کارگران و کشاورزان و دیکتاتوری دموکراتیک مردم چین را تداعی می‌کند.


سرود ملی جمهوری خلق چین:

سرود ملی جمهوری خلق چین به عنوان"مارش سپاه داوطلبان"سال 1935 خلق شد و شاعر و آهنگساز آن تیان هان، درام نویس و نیه ار، مبتکر جنبش موسیقی جدید چین هستند.
این سرود در ابتدا آهنگ اصلی فیلمی به نام پسران و دختران در دوران تحول بود .ارتش ژاپن پس از حادثه هجدهم سپتامبر سه استان در شمال شرق چین را به تصرف درآورد و روشنفکران چین پس از یک دوره افسردگی و تردید راهی جبهه شدند.
این آهنگ پس از به نمایش گذاشتن این فیلم و با اوج‌گیری جنبش نجات میهن در هر گوشه رواج یافته و شیپور آزادی ملت چین تلقی می‌شود.
سپتامبر سال 1949، قطعنامه‌ای در نخستین نشست کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین به تصویب رسید که در آن قید شده است قبل از خلق سرود رسمی ملی جمهوری خلق چین، آهنگ مارش سپاه داوطلبان به عنوان سرود ملی چین مورد استفاده بوده است.
14 مارس سال 2004، طرح اصلاحی قانون اساسی چین در دومین نشست مجلس ملی نمایندگان خلق این کشور به تصویب رسید که بر اساس آن، آهنگ مارش سپاه داوطلبان به عنوان سرود رسمی ملی جمهوری خلق چین تعیین شد.
جمعیت چین:


چین پرجمعیت ترین کشور جهان است. تاپایان سال 2002، جمعیت این کشور به 1میلیارد و 284 میلیون و530 هزار نفر رسید که یک پنجم جمعیت جهان است.
پوشش جمعیت چین متوازن نیست. مناطق شرقی جمعیت بیشتری از مناطق غربی این کشور دارند. تراکم جمعیت مناطق ساحلی در شرق این کشور بیش از 400 نفر در هر کیلومتر مربع است و این رقم در مناطق مرکزی و فلات‌های غربی چین 200 نفر و 10 نفر در هر کیلومتر مربع است.
میانگین طول عمر چینی‌ها 71.40 سال است (مردان 69.63 سال و زنان 73.33 سال) که 5 سال کمتر از میانگین جهانی و 7 سال بیشتر از میانگین کشورهای در حال توسعه و 5 سال کمتر از میانگین کشورهای پیشرفته است.
چین برنامه تنظیم خانواده را یکی از سیاست‌های اساسی خود می داند. این برنامه با رهنمود دولت و ابتکار مردم به اجرا گذاشته شده است.
رهنمود دولت این است که دولت مرکزی و دولت‌های محلی مقرراتی به منظور جلوگیری از افزایش جمعیت، ارتقای اقتدار جمعیت و اصلاح ساختار جمعیت و همچنین طرح‌های کلان توسعه جمعیت تنظیم و راهنمودهائی در باره زاد و والد، جلوگیری از بارداری، بهبود زاد و والد و پرورش و خدمات مربوطه عرضه می‌کنند.
ابتکار مردم یعنی افرادی که به سن حاملگی رسینده، با توجه به سن، تن درستی بدن، کار و اقتصاد خانواده، فعالیت‌های زاد و والد را به طور مسوولانه برنامه‌ریزی و راه‌های مناسب را برای جلوگیری از بارداری انتخاب می‌کنند.
موضوعات برنامه تنظیم خانواده عبارت است از ازدواج و زاد و والد دیر، نوزادان کم و بهبود کیفیت زاد و والد و هر خانواده‌ها یک نوزاد.
در بعضی روستاها، خانواده‌ها می‌توانند دو فرزند داشته باشند. در مناطق اقلیت نشین، با توجه به تفاوت در زمینه‌های جمعیت، منابع، اقتصادی، فرهنگی و آداب و رسوم، داشتن بیش از 2 فرزند نیز در برخی موارد امکان دارد. اقلیت‌های ملی که جمعیت آن بیش از حد کم است، محدودیتی برای زاد و ولد ندارند.
پس از اجرای برنامه تنظیم خانواده در چین، ازدواج و زاد و والد دیر و فرزند کمتر مورد پسند و قبول بیشتر قرار گرفته و در جامعه این کشور رایج شده است.


قلمرو دریائی و جزایر چین:

سواحل دریائی چین از انتهای رود یا لو استان لیائو نیگ در شمال تا انتهای رود بی لون استان گوانگ سی در جنوب امتداد می‌یابد و حدود 18 هزار کیلومتر طول دارد.
مناطق ساحلی چین هموار بوده و بندرهای فراوان خوبی دارد که بیشتر آنها تمام سال باز است.آب های ساحلی چین دریاهای بو های، هوانگ های، دونگ های، نان های آب‌های اقیانوس آرام در شرق تایوان را شامل می شود که از میان آنها خلیج بو های دریای داخلی چین است.
آب‌های اقیانوس آرام در شرق تایوان چین تا جزایر شیان دائو در شمال و تنگه لوزون در جنوب امتداد می‌یابد.
آب‌های دریائی چین آب‌های داخلی و قلمرو دریائی را شامل می شود و مساحت آنها 380 هزار کیلومتر مربع است. آب‌های داخلی چین آب‌های بین خط اساسی قلمرو دریائی و ساحل چین است. عرض قلمرو دریائی چین 12 کیلومتر است.
در قلمرو دریائی چین بیش از 5 هزار جزیره پراکنده است و مساحت کل آنها 80 هزار کیلومتر مربع و طول ساحلی آنها 14 هزار کیلومتر است.
بزرگترین جزیره از میان آنها جزیره تایوان است که 36 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد. دومین جزیره بزرگ آنها جزیره های نان است که 34 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد.
جزایر، صخره‌ها و پایاب‌ها در دریای نان های، جزایر نان های نمایان می‌باشد و مجمع الجزایر در انتهای جنوبی چین واقع است که جزایر دونگ شا، جزایر شی شا، جزایر جونگ شا و جزایر نان شا را شامل می‌شود.


کوه‌های معروف چین:

چین کوه‌های زیادی دارد و مساحت مناطق کوهستانی دو سوم سرزمین این کشور را در اشغال دارد. مناطق کوهستانی یادشده کوه‌ها، تپه‌ها و فلات‌ها را شامل می‌شود.
از میان انواع مختلف زمین چین، کوه‌ها 33، فلات‌ها 26، حوضه‌ها 19، دشت‌ها 12 و تپه‌ها 10 در صد مساحت چین را در اشغال دارد.
کوه‌های معروف و بزرگ چین عبارتند از: هیمالایا، کون لون، تیان شان، تانگولا، چین لینگ، دا شینگ آن لینگ، تای هانگ، چی لیان، کوه هنگ دوان و غیره.
بیشترین بلایای طبیعی که در این کشور اتفاق می‌افتد توفان‌های گاه به گاه در این کشور است که سبب سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، جابه جاشدن (رانش) زمین و خشکسالی می‌شود که برای کشاورزان که 50 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند بسیار مضر است.


رودخانه‌های چین:

چین دارای رودخانه‌های فراوانی است. این کشور دارای 1500 رودخانه است که به 2 نوع بیرونی و درونی تقسیم می‌شوند.
رودهای بیرونی به اقیانوس می‌ریزند است و مساحت منطقه زیر پوشش آنها 64 درصد مساحت کل کشور چین است.
برخی از رودهای بیرونی مهم چین عبارتند از: یانگ تسه، هوانگ هه، هی لونگ جیانگ، جو جیانگ، لیائو هه، های هه، هوای هه.
رودهائی که به دریاچه‌های داخل چین می‌ریزند و یا در بیابان‌ها و میدان‌های نمک فرو می روند به رودهای درونی معروف هستند. این رودها 36 درصد مساحت کل چین را در بر دارند.


نظام اداری چین:

بر اساس قانون اساسی جمهوری خلق چین، طبقه بندی اداری این کشور به شرح ذیل است:

    این کشور به استان‌ها، مناطق خودمختار و شهرهای تابع مرکز تقسیم می‌شود

    استان‌ها و مناطق خودمختار به ایالات خودمختار، شهرستان‌ها، شهرستان‌های خودمختار و شهرها تقسیم می‌شوند.

    شهرستان‌ها، شهرستان‌های خودمختار و شهرها به روستاها، روستاهای اقلیت نشین و شهرک‌ها تقسیم می‌شوند.

    مناطق، ایالات و شهرستان‌های خودمختار مکان‌های اقلیت نشین و از حق خودمختاری برخوردار هستند.

    کشور در زمان ضرورت مناطق اداری ویژه را ایجاد کند.

چین 34 واحد اداری استانی‌، از جمله 4 شهر تابع مرکز،23 استان،5 منطقه خودمختار و 2 منطقه اداری ویژه دارد.


منابع طبیعی چین:

چین کشوری پهناور است و دارای انواع زمین‌ها و منابع طبیعی است، از جمله مزارع، جنگل، چمن، بیابان و پایاب. کوه‌ها اکثر مساحت چین را تشکیل می‌دهند و جلگه‌ها و مزارع و جنگل‌ها در این کشور کم است.
پوشش زمین در چین متوازن نیست. مزارع عمدتا در جلگه‌ها و حوضه‌های شرق چین در منطقه‌ای که باد موسمی می‌وزد، جنگل‌ها عمدتا در مناطق کوهستانی در شمال شرق و جنوب غرب چین و چمن‌ها در فلات‌ها و مناطق کوهستانی در داخل چین واقع است.
چین معادن فراوانی دارد. میزان ذخایر کشف شده معادن چین 12 در صد ذخایر جهان را تشکیل می‌دهد و این کشور را در مقام سوم جهان قرار می‌دهد.
171 نوع ماده معدنی در چین کشف شده که میزان دقیق ذخایر 158 نوع از میان آنها مشخص شده است. چین جزو تعداد قلیلی از کشورها است که ذخایر معادن فراوان با انواع کامل دارد. از میان 45 نوع عمده معادن چین میزان 25 نوع در 3 مقام اول جهان قرار دارد.
وضعیت پوشش ذخایر معادن چین به شرح زیل است: نفت و گاز طبیعی در شمال شرق، شمال و شمال غرب، ذغال سنگ در شمال و شمال غرب، آهن در شمال شرق، شمال و جنوب غرب، مس در جنوب غرب، شمال غرب و شرق، سرب و روی در سراسر چین وجود دارد. تنگستن، قلع، مولیبدن، انتیمون و تولیوم در جنوب و شمال چین وجود دارد. معادن طلا در سراسر چین و فسفر در جنوب چین وجود دارد.


وضعیت انرژی بادی، آبی و آفتابی در چین:

چین پهناور رودهای فراوانی با جریان تند و عمیق دارد. این رودها انرژی آبی فراوانی در بر دارند که طبق آمار به 6800 میلیون کیلووات می رسد و با آن می توان سالانه 5920 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرد.
انرژی آبی قابل استفاده چین به 3780 میلیون کیلووات می رسد و با آن هر سال 1920 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید می‌شود. چین از لحاظ ذخایر انرژی آبی و انرژی آبی قابل استفاده در مقام اول جهان قرار دارد.
مقدار انرژی بادی چین در ارتفاع 10 متری به 3 میلیارد و 226 میلیون کیلووات می رسد که 253 میلیون کیلووات از آن قابل استفاده است. این در حالی است که انرژی بادی در آب های چین 3 برابر انرژی روی خشکی این کشور است و به 750 میلیون کیلووات می‌رسد.
مراتع و بیابان ها در شمال غرب و شمال و آبهای نزدیک و جزایر در شرق و جنوب شرق چین انرژی بادی فراوانی دارند. نیروگاه بادی شهرک دا بن منطقه سینگ کیانگ چین بزرگترین نیروگاه بادی چین و آسیا است.
ظرفیت موجود برق بادی چین فقط 14/0 در صد انرژی بادی قابل استفاده این کشور است و از این لحاظ توسعه انرژی بادی در چین آینده درخشان دارد.
چین همچنین انرژی آفتابی فراوانی دارد. مقدار سالانه انرژی آفتابی که هر سال در خشکی های چین دریافت می شود، معادل انرژی 2400 میلیارد تن ذغال سنگ است. دو سوم مساحت خشکی چین سالانه 6000 میلیون ژول هر متر مربع گرما دریافت می‌کند.
حد اکثر این رقم در شمال غرب منطقه تبت حتی به 8400 میلیون ژول در هر متر مربع می رسد و این منطقه نیز از جمله مناطق جهان است که از بیشترین انرژی آفتابی برخوردارند. نخستین نیروگاه قدرتمند انرژی آفتابی(560 واتی) چین یازدهم اکتبر سال 1982 میلادی در منطقه مغولستان داخلی راه اندازی شد.


پوشش گیاهی چین:

حدود 30 هزار نوع گیاه در چین وجود دارد و از این لحاظ این کشور پس از مالزی و برزیل در مقام سوم جهان قرار دارد.
تمام انواع گیاه موجود در منطقه سردسیری، معتدل و منطقه گرمسیری چین مشاهده می شود. چین 2000 نوع گیاه خوردنی و 3000 نوع گیاه دارویی دارد.


حیات وحش چین:

چین جزو کشورهای دارای بیشترین انواع حیوان در جهان است. این کشور 6266 نوع حیوان مهره دار دارد، از جمله 500 نوع جانور، 1258 نوع مرغ، 376 نوع حیوان خزنده، 284 نوع حیوان دوزیست و 3862 نوع ماهی که یک دهم انواع حیوانات مهره دار جهان را تشکیل می‌دهد. به علاوه، 50 هزار نوع حیوان بی مهره و 150 هزار نوع حشره در چین وجود دارد.
از نظر پوشش حیوانات، چین می‌تواند به 7 منطقه شمال شرق، شمال، مناطق مغولستان داخلی و سینگ کیانگ، استان چینگ های و منطقه تبت، جنوب غرب و مناطق مرکزی و جنوبی تقسیم شود. در این مناطق حیوانات متنوعی زیست می‌کنند.


در یک نگاه:

نام کامل: جمهوری خلق چین
جمعیت: ۱,۳۵ میلیارد ( منبع: سازمان ملل - سال ۲۰۱۱)
پایتخت: پکن
بزرگترین شهر: شانگهای
وسعت: ۹,۶ میلیون کیلومتر مربع (۳.۷ میلیون مایل مربع)
زبان اصلی: ماندارین چین
مذاهب اصلی: بودیسم، مسیحیت، اسلام، تائوئیسم
واحد پول: رنمینبی(یوان)
نشانه اینترنتی: cn
کد بین المللی تلفن: ۹۸+

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : كشورها، چین،
لینک های مرتبط : همشهری آنلاین،

دوشنبه 12 آبان 1393 :: نویسنده : کوروش هویدا
جمعه 31 خرداد 1398 09:36 ب.ظ

Whoa a good deal of very good facts!
cialis generico milano we recommend cheapest cialis buy cialis prix cialis once a da cialis generico the best site cialis tablets cialis generique 5 mg click now cialis from canada buying cialis on internet acheter du cialis a geneve
جمعه 31 خرداد 1398 05:54 ق.ظ

Thanks a lot! Lots of material.

cialis 5 mg schweiz buy brand cialis cheap cialis generico milano generic cialis pro generic cialis in vietnam prezzo di cialis in bulgaria cialis tablets viagra cialis levitra cialis generic tadalafil buy rx cialis para comprar
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:36 ب.ظ

Very good postings. Thanks!
cialis for sale south africa cialis purchasing precios de cialis generico cialis y deporte buy name brand cialis on line free cialis cialis australia org compare prices cialis uk cialis venta a domicilio cialis kaufen bankberweisung
یکشنبه 26 خرداد 1398 08:21 ق.ظ

You said this effectively!
cialis 5 mg cialis canadian drugs click now cialis from canada cialis pas cher paris buy name brand cialis on line generic cialis in vietnam effetti del cialis tadalafil cialis generic tadalafil buy canadian discount cialis
شنبه 25 خرداد 1398 04:29 ق.ظ

Seriously plenty of terrific facts.
wow cialis tadalafil 100mg cialis para que sirve buying brand cialis online canada discount drugs cialis canadian discount cialis generic cialis 20mg uk cialis dose 30mg buy cialis sample pack generic cialis tadalafil order a sample of cialis
جمعه 24 خرداد 1398 02:24 ب.ظ

Information nicely considered!.
order a sample of cialis non 5 mg cialis generici cialis therapie look here cialis cheap canada enter site very cheap cialis cialis 20 mg cut in half cialis 5mg prix overnight cialis tadalafil cialis efficacit cialis baratos compran uk
جمعه 24 خرداد 1398 12:01 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
cialis y deporte we recommend cialis info cialis dosage recommendations cialis 20mg prix en pharmacie cialis usa cost tadalafil tablets cialis online napol click here take cialis sublingual cialis online where do you buy cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:30 ق.ظ

Thank you! I value this.
cheap cialis cialis farmacias guadalajara how does cialis work online cialis generic cialis in vietnam preis cialis 20mg schweiz acheter cialis kamagra opinioni cialis generico cialis daily reviews cialis coupon
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:37 ب.ظ

Kudos. Plenty of forum posts!

when will generic cialis be available trusted tabled cialis softabs non 5 mg cialis generici cialis prezzo in linea basso cialis 10 doctissimo cialis 5 mg cialis great britain cialis 5mg prix cialis 20mg preis cf are there generic cialis
شنبه 24 فروردین 1398 01:58 ق.ظ

Cheers, I appreciate this!
pharmacy onesource pharmacy canada canadian online pharmacies legal canadian pharmaceuticals canadian medications pharmacy canadian mail order pharmacies buy viagra online usa canadian medications online canadian pharcharmy online candida viagra
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:42 ب.ظ

Amazing lots of helpful data!
enter site 20 mg cialis cost precios de cialis generico online cialis cialis taglich cialis online napol cialis flussig try it no rx cialis side effects of cialis cialis coupon where do you buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:14 ق.ظ

This is nicely expressed. .
achat cialis en itali cialis online napol when will generic cialis be available ou trouver cialis sur le net walgreens price for cialis cialis 5 mg buy where to buy cialis in ontario cialis prices in england tadalafil 20mg best generic drugs cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 05:55 ق.ظ

Very good posts, Many thanks.
generic cialis soft gels buy cialis sample pack online prescriptions cialis cialis para que sirve cialis kamagra levitra import cialis click here cialis daily uk cialis prices cialis for sale south africa cialis for sale
یکشنبه 11 آذر 1397 05:42 ب.ظ

Amazing stuff. Many thanks.
cialis uk we recommend cialis best buy cialis coupon cialis super kamagra how to purchase cialis on line cialis 20 mg best price click here to buy cialis we choice cialis uk brand cialis generic acheter cialis meilleur pri
شنبه 10 آذر 1397 06:09 ب.ظ

Thanks a lot! I enjoy this.
cialis price in bangalore cialis price thailand cialis canada on line buying cialis in colombia cialis 10 doctissimo viagra or cialis cialis 30 day sample cialis 5 mg buy cialis without a doctor's prescription the best site cialis tablets
جمعه 9 آذر 1397 06:05 ق.ظ

Amazing stuff. Thanks.
non 5 mg cialis generici cialis 100 mg 30 tablet buy cialis online legal cialis price thailand cialis price thailand usa cialis online cialis baratos compran uk prices on cialis 10 mg prix de cialis cialis italia gratis
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:46 ب.ظ

Wonderful posts. Many thanks!
cialis para que sirve cialis side effects dangers look here cialis order on line cialis for sale in europa cialis generico in farmacia estudios de cialis genricos warnings for cialis cialis venta a domicilio cialis for sale cialis generique 5 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:02 ب.ظ

You actually reported it effectively.
cialis generico postepay safe site to buy cialis online we like it safe cheap cialis we recommend cialis best buy cialis efficacit order cialis from india rx cialis para comprar cialis 20mg try it no rx cialis free cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:24 ق.ظ

Good forum posts, Thanks a lot!
interactions for cialis cialis lowest price cialis canada on line cialis ahumada cialis online napol cheap cialis cialis rezeptfrei cialis italia gratis cialis taglich cialis baratos compran uk
سه شنبه 10 مهر 1397 11:53 ب.ظ

Nicely put. With thanks.
cialis with 2 days delivery cialis farmacias guadalajara cipla cialis online buying cialis on internet try it no rx cialis tadalafil 5mg we use it cialis online store cialis dosage rx cialis para comprar generico cialis mexico
یکشنبه 8 مهر 1397 11:50 ب.ظ

Superb write ups. Kudos!
tadalafil 5mg how to buy cialis online usa cialis sans ordonnance cialis 5 mg we recommend cialis info cialis 5mg billiger cialis tablets cialis e hiv tadalafil 20mg cialis taglich
یکشنبه 1 مهر 1397 03:53 ق.ظ

You revealed it effectively.
trusted pharmacy canada pharmacy canada best northwest pharmacies canadian pharmacies shipping to usa canadian medications 247 online canadian pharmacy pharmacy canada best trusted pharmacy canada scam trusted pharmacy canada scam no 1 canadian pharcharmy online
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:48 ق.ظ

Seriously tons of good info.
cialis online nederland cialis tadalafil callus we recommend cialis info cialis generisches kanada viagra vs cialis vs levitra cialis free trial online cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis sicuro in linea
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:45 ب.ظ

You stated it wonderfully!
buy online cialis 5mg rx cialis para comprar cialis professional yohimbe bulk cialis cialis preise schweiz cialis generico lilly cialis generic tadalafil buy cialis kaufen preis cialis 20mg schweiz cialis soft tabs for sale
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:25 ق.ظ

You actually suggested this well.
can you buy viagra at cvs viagra usa online herbal viagra buy cheap viagra generic online buy super viagra rx online buy viagra pills online buy viagra pills buy viagra sildenafil online where can i purchase viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:30 ق.ظ

Awesome info. Cheers!
cialis purchasing tadalafil 10 mg cialis lilly tadalafi cialis 100mg suppliers prezzo cialis a buon mercato cialis purchasing cialis e hiv buy online cialis 5mg generic cialis with dapoxetine tadalafil 5mg
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:39 ق.ظ

Whoa a lot of beneficial facts!
buy now viagra viagra pills can i buy viagra without a prescription how to get prescription viagra buy viagra using paypal viagra uk buy buy pfizer viagra can u buy viagra over the counter lowest price viagra buy cheap viagra online with prescription
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:18 ب.ظ

Valuable material. Thanks a lot.
buy cialis online legal cialis lilly tadalafi link for you cialis price cialis 5mg billiger walgreens price for cialis precios cialis peru achat cialis en europe acheter du cialis a geneve import cialis cialis et insomni
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:03 ق.ظ

Thank you! Loads of data.

generic cialis levitra cialis australian price buy online cialis 5mg cialis patent expiration tadalafil tablets cialis generique 5 mg cialis en 24 hora brand cialis generic cialis name brand cheap where do you buy cialis
شنبه 8 اردیبهشت 1397 12:38 ق.ظ

Fantastic posts. Regards.
legalidad de comprar cialis trusted tabled cialis softabs order generic cialis online cialis online generic cialis 20mg tablets achat cialis en itali generic cialis pill online buy cialis online nz cialis efficacit cialis generico en mexico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود
صــحـنـه پــیــوســتـه بـه جــاســـت
خـرم آن نغـمه کـه مردم بـسـپـارند بـه یـاد

مدیر وبلاگ : کوروش هویدا
نویسندگان
نظرسنجی
نظرشمادرمورداین وبلاگ چیست؟


آمار وبلاگ  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :